Rozhovor

Díky svým kolegům se nebojím ptát ani čelit výzvám, říká Financial Controller Natálie Fišerová 

scroll down

V Unileveru patří Natálie Fišerová mezi nováčky. Na plný úvazek tu pracuje od loňského září ve finančním controllingu. Už při studiu na vysoké škole ale sbírala zkušenosti ve financích třeba ve společnosti Člověk v tísni nebo v auditu EY. S Natálií jsme probrali třeba to, co jí práce v Unileveru přináší, jaký seberozvoj ji láká, jak se cítí v týmu a na které projekty si už teď může sáhnout.

Proč jste se rozhodla pracovat právě v Unileveru? Čím si vás firma získala?

Už při škole jsem si vyzkoušela několik pozic ve financích a díky tomu jsem byla schopná zjistit, co chci a co ne. Asi čtvrt roku před státnicemi jsem se rozhodla, že bych potřebovala změnu, a zároveň jsem si chtěla najít práci na částečný úvazek s možností přejít později na plný. Unilever byl tehdy jednou z firem, pro které bych si dokázala představit pracovat. Ve škole jsme se totiž na příkladech právě takových společností, jako je Unilever nebo Procter & Gamble, učili teoretické modely v praxi. Dobré reference jsem dostávala také od spolužáků, kteří tady byli na stáži a pak přešli na stálý úvazek. 

Takže jste hledala už cíleně práci právě tady?

Úplně tak to nebylo, ale když jsem viděla inzerát, zajímalo mě, co firma nabízí. V té době byl k dispozici částečný úvazek pouze v počítání business casů, což mě nalákalo. To totiž předchází realizaci jakéhokoli nápadu, a když nápad nedává ekonomicky smysl, tak se firmě, která se snaží být profitabilní, nevyplatí dál ho rozvíjet. Navíc jsem při pohovoru zjistila, že od září se otevírají finanční pozice na plný úvazek.

Na který jste pak taky přešla. Zkuste tedy popsat, co teď přesně děláte. 

Hlavní náplní mé práce jsou měsíční závěrkové operace, rekonciliace účtů, reporting a forecasting pracovního kapitálu. Zodpovídám kompletně za externí statutární audit. Mým úkolem je udělat si celkový obrázek o našem účetnictví na základě vstupů, které získávám od našich supporting oddělení, jako je účetní centrum IBM v Bengalúru a v Krakově. Celkově je naším úkolem na controllingu chránit firemní hodiny a company assets, kontrolovat účetnictví a účetní procesy a spolupracovat s dalšími odděleními.

Denisa Škantová

Vy jste do Unileveru nastoupila sice hned po škole, ale zmínila jste, že už při studiu jste získávala pracovní zkušenosti v jiných společnostech. Srovnání tedy máte. V čem je podle vás Unilever jiný?

Ta práce je odlišná v mnoha aspektech, už jen firemní kulturou, kterou máme. Nečekala jsem, že může být v praxi tak krásná. Lidé jsou tu extrémně dobře naladěni, zodpovědní za svou práci, velmi nápomocní. To, jak se ke mně kolegové chovají a jak ke mně přistupují, mě naučilo být zodpovědnou za to, jaký výkon podávám. Vím, že se nemusím bát čelit výzvám a ptát se. Nikdo vám nedává najevo, že by bral vaše otázky jako hloupé a nedůležité.

A jak jste vnímala samotné předání práce a onboarding?

Samotná předávka práce byla jiná než v předchozích pracích. Byla velmi pečlivá, kolegové hodně dbali na to, abych rozuměla tomu, co budu dělat. A ta kvalitní předávka pak byla určitě polovinou úspěchu při mé samotné práci. Takové prostředí jsem nikde jinde nezažila, lidé tady jsou fakt naprosto výjimeční.

Oceňuju variabilitu a to, že nikdo nehlídá, kdy přijdu a kdy skončím. Za svou práci zodpovídám v rámci deadlinů.

Natálie Fišerová

Podle toho, co říkáte, je vaše pracovní prostředí víc než inspirativní. Jaké vám firma nabízí možnosti dalšího rozvoje?

Neustále můžeme třeba podávat zpětnou vazbu na to, co pro nás může udělat ať už náš liniový manažer, nebo HR v oblasti seberozvoje. Teď budeme mít i kariérový a seberozvojový workshop, kde se dozvíme i o dalších možnostech seberozvoje nebo také to, jak si vyplnit naši talentovou kartu a future fit plan. Ten má každý zaměstnanec, aby HR vědělo, kam směřujeme a co si přejeme. A až se otevřou další možnosti, tak díky tomu přesně vědí, jak každému z nás vyhovět, což mi přijde super. Zároveň máme k dispozici platformu k přihlašování do globálně probíhajících projektů, které Unilever spouští, a máme tak šanci nabídnout svoji expertizu v rámci jejich plánování a realizace.

A využíváte toho hodně?

Určitě. Snažím se využít všeho, co se mi nabízí. Ráda jezdím i na firemní a týmové akce a teambuildingy. A samozřejmě máme výhody v podobě Unilever produktů, benefit karty a možnosti kupovat naše produkty za zaměstnanecké ceny.

Co na své práci oceňujete nejvíc?

Nejvíc flexibilitu a variabilitu. I když dělám měsíční operace a pravidelnou agendu, tak mám vždycky možnost zapojit se do něčeho dalšího. Aktuálně se třeba podílím na obrovském projektu, kdy budeme nastavovat novou digitální byznysovou platformu Genpact Cora. Bude se nás tedy týkat i spousta mezinárodních workshopů, protože platformu nastavujeme pro všechny země v rámci Evropy. Zároveň si vážím toho, že nikdo nehlídá, kdy přijdu a kdy skončím. Zodpovídám za svou práci sama v rámci deadlinů a za to, abych nebrzdila práci někoho jiného, která je částečně závislá na výstupech ode mě.

Zmínila jste mezinárodní workshopy. Angličtina je u vás na denním pořádku?

Zhruba šedesát procent mé práce probíhá v angličtině, možná i víc, to závisí na tom, co se aktuálně řeší. Ale jakékoli větší mítinky, které máme i s ostatními zeměmi v regionu, probíhají v anglickém jazyce. Takže ano, angličtinu denně používám.

Vzhledem k tomu, že se můžete dál ve firmě rozvíjet, na co byste se ráda zaměřila do budoucna?

Chci dál prohlubovat své znalosti v rámci finančního a manažerského účetnictví. Máme ale na financích i další větve, takže bych chtěla do budoucna dělat pozice v rámci finance excelence team nebo customer development finance, kde se soustředíme víc na byznysové finance.  

A máte oporu v nadřízených? Vycházejí vašim nápadům vstříc?

Ano, stoprocentně, kdykoli s čímkoli přijdu, jsou otevřeni k tomu, co jim řeknu. Společně se na ten nápad podíváme z různých úhlů pohledu, a pokud stojí za to ho realizovat, tak to uděláme. Nikdo neznehodnocuje moje myšlenky a nápady, naopak je vidět, že oceňují čerstvé vhledy.

V nadřízených mám oporu, když mám nějaký nápad, společně se na něj podíváme z různých úhlů pohledu, a pokud stojí za to ho realizovat, tak to uděláme.

Natálie Fišerová

Už několikrát jste zmínila skvělý kolektiv. Jak v Unileveru funguje práce v týmech?

Efektivně, opravdu. Hodnotím to ze své pozice, kdy jsem si s týmem skvěle sedla a rozumíme si jak po pracovní, tak po osobní stránce. Jsme vůči sobě zodpovědní, pozoruju, že každý z nás dává do své práce naprosté maximum, a jsme si navzájem oporou a pomocí. Ještě se mi nestalo, že by si na mě seniornější kolegové i přes svůj nabitý kalendář neudělali čas, vždycky mi pomůžou a poradí. Můžu s nimi probrat, co mě trápí, v čem se potřebuju dovzdělat, v čem se naopak cítím sebevědomě.

Máte i svého mentora?

Mentorů mám dokonce několik, ať už je to moje liniová manažerka, nebo manažerka FET týmu a naše národní finanční manažerka. Jsou to velmi úspěšné a silné ženy a jsou pro mě velkou inspirací a ukázkou toho, čeho i já můžu za pár let dosáhnout. A také mám pravidelné měsíční mítinky s naším CFO Marcinem, který mě koučuje ve všech směrech, ve kterých se můžu dál rozvíjet. 

Pokud byste měla říct tři věci, díky nimž ve firmě zůstáváte, které by to byly?

Určitě je to skvěle nastavená firemní kultura, lidé, se kterými mám možnost pracovat, a už zmíněný seberozvoj.

Takže byste doporučila práci v Unileveru svým kamarádům nebo spolužákům? A to i těm, kteří nejsou tak zdatní ve financích jako vy?

Určitě, a už to i dělám. Doporučuju práci kamarádům, kteří si třeba prodloužili studium a půjdou na plný úvazek až od září. Navíc tady najde člověk uplatnění v čemkoli – od financí, péče o zákazníky, marketingu až po prodej. 

Denisa Škantová

Natálie Fišerová, Financial Controller

Natálie Fišerová nastoupila do Unileveru v roce 2022, ještě při studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Baví ji finance, i proto je spokojená v controllingu. „Ve financích bych ráda zůstala i do budoucna, moc mě to baví,“ prozrazuje. Sama o sobě říká, že je ambiciózní, nebojí se „těžké“ práce, je týmovým hráčem, ale zároveň umí být i samostatná a nezávislá. Na Unileveru oceňuje především firemní kulturu, kolegy a možnosti seberozvoje.

Sledujte nás
na sociálních sítích