Rozhovor

Je fajn být lídrem v něčem, co má smysl, říká CSR manažer Kauflandu

scroll down

„Chceme jít všem příkladem,“ říká Peter Chalupianský, který se v Kauflandu podílí na strategii udržitelnosti a společenského odpovědnosti. V rozhovoru prozradil, jak se daří do CSR (Corporate Social Responsibility) aktivit zapojovat kolegy, která témata jsou pro Kaufland v tomto směru klíčová a jak je na tom řetězec se snižováním produkce plastů, emisí nebo energetické náročnosti provozoven.

Kam se CSR posunulo za poslední čtyři roky, kdy vy sám působíte v Kauflandu?

Obrovským směrem kupředu. Zpočátku jsem řešil především strategické nastavení spolupráce s neziskovým sektorem. Teď jsou témata velmi komplexní a zasahují do všech činností naší společnosti. Vše také směřuje k velké transparentnosti. Z vlastní iniciativy jsme vydali historicky první Report udržitelnosti a za velký úspěch pokládám vnímání důležitosti CSR mezi našimi zaměstnanci.

A kdo všechno se tedy ve firmě podílí na udržitelných aktivitách?

V Kauflandu pracují odborníci na odpadové hospodářství, energetický management či na udržitelný sortiment. Velmi aktivní jsou i naši kolegové z logistiky nebo masozávodu. Snažíme se také motivovat každého z nás. Například kolegové z prodejen soutěží v třídění odpadu. A oslovují nás i samotní zaměstnanci s vlastními nápady.

Chalupianský

Komunitní zahrádka u Kauflandu v Praze na Vypichu patří mezi Peterovy CSR aktivity.

Podařilo se některé nápady vašich kolegů zrealizovat?

Ano a velmi úspěšně. Na základě zaměstnaneckého podnětu jsme například do všech našich budov nainstalovali defibrilátory (AED). Za necelé dva roky už zachránily šest lidských životů. V tomto kontextu se jedná o investici, která má nevyčíslitelnou hodnotu a má i velký společenský dopad. S pomocí našich kolegů jsme také rozšířili množství prodejen zapojených do Sbírky potravin na sto procent. Zvlášť v době pandemie a uprchlické krize množství darovaných potravin pomohlo vykrýt zvýšenou poptávku po potravinové pomoci.

Kauflandu se povedlo využít k pomoci druhým i standardní zaměstnanecký benefit – MultiSport kartu.

Jedná se o unikátní projekt, kdy za každé využití MultiSport karty našimi zaměstnanci darujeme deset korun neziskové organizaci Loono. Motivujeme tím kolegy, aby něco dělali pro své zdraví a zároveň tak podpořili vzdělávání v oblasti prevence – především onkologických a kardiovaskulárních onemocnění. Za čtyři roky jsme tímto způsobem pro Loono vysportovali už téměř dva miliony korun.

Od ledna 2022 odebíráme elektřinu jen z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 chceme snížit provozní emise o 80 %.

Peter Chalupianský

A mají zaměstnanci i jinou možnost, jak se zapojit do CSR projektů?

Už tři roky se účastníme jako generální partner Nočních běhů pro Světlušku. Našim zaměstnancům hradíme startovné pro ně i jejich doprovod a těšit se mohou i na stylové běžecké triko. Jen letos se zúčastnilo přes šest set kolegů. Běháme také pro organizaci Centrum Paraple či Dejme dětem šanci. Kolegové z centrály každoročně plní vánoční přání dětem z dětských domovů v Žatci a Humpolci. Pro zájemce z distribučního centra v Olomouci jsme připravili zajímavé workshopy v Olomoucké dílně, kterou jsme finančně také podpořili.

Velkým tématem udržitelnosti jsou dnes energie. Daří se Kauflandu snižovat jejich spotřebu v rámci prodejen?

Od roku 2013 všechny naše nové prodejny vytápíme pouze odpadním teplem z chlazení. K osvětlení stále častěji využíváme úspornou LED technologii. V roce 2021 jsme navíc všechny prodejny vybavili perlátory či mechanickým zařízením, které zabraňuje nadměrnému splachování. Jedná se o nízkonákladovou investici, která ale dokáže snížit spotřebu pitné vody o pět až šest procent, což je v celkovém množství výrazné číslo. V Rakovníku jsme zároveň otevřeli první prodejnu, kde ke splachování toalet využíváme dešťovou vodu.

Chalupianský

V rámci udržitelnosti řešíte i snižování množství emisí. Tady si Kaufland dal vcelku ambiciózní závazek.

Do roku 2030 chceme snížit množství provozních emisí o osmdesát procent. Proto od ledna 2022 odebíráme elektrickou energii výhradně z obnovitelných zdrojů. Vedle využití nejmodernějších technologií také na český trh zavádíme klimaticky neutrální produkty. Mezi ně patří například celá řada našich veganských produktů K-take it veggie.

Velké cíle máte i u plastového odpadu. Do roku 2025 chcete snížit jeho množství minimálně o dvacet procent…

Už v roce 2019 jsme vyřadili ze sortimentu jednorázové plastové produkty. Nabízíme také salátovou okurku bez plastového obalu, čímž ročně šetříme čtyřicet tun plastu. Díky další optimalizaci obalů v úseku ovoce a zelenina se dostaneme na úsporu až sto tun plastu ročně. Odstraněním plastových víček z jogurtů privátních produktů jen u značky K-Jarmark uspoříme dalších devět tun plastu. Zákazníkům také nabízíme nEKOnečný sáček či víčko.

Díky podnětu od kolegů jsme do všech našich budov nainstalovali defibrilátory. Za dva roky už zachránily šest lidských životů.

Peter Chalupianský

Důležitým tématem pro vás je i Food Waste. Jak konkrétně předchází Kaufland vzniku potravinového odpadu?

Využíváme automatický systém objednávání produktů, který na základě umělé inteligence dokáže predikovat prodeje. Zároveň aktivně snižujeme ceny s přihlédnutím k datu minimální trvanlivosti produktů. A spolupracujeme také s Českou federací potravinových bank, mysliveckými sdruženími a lokálními zoologickými zahradami.

Kam bude tedy podle vás směřovat budoucnost CSR aktivit v Kauflandu?

Velkým tématem budoucnosti bude určitě fotovoltaika, ekologická logistika či zelené střechy, které máme aktuálně na dvou našich prodejnách. Stále větší roli budou hrát udržitelné produkty. Svět je velmi dynamický a jsme zvědaví, jaké nové výzvy nám přinese.

Chalupianský

Peter Chalupianský, CSR manažer

Vystudoval IT a energetiku na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Po škole pracoval v O2, Loosers nebo ve Fortuně. Od roku 2016 realizuje neziskové projekty a spolu s přáteli založil Nadační Fond Klub SRDCAŘŮ. Práce v IT ho po čase nenaplňovala, a proto se v roce 2018 přihlásil na nově otevřenou pozici CSR manažera v Kauflandu. Průběh pohovoru ho nadchl a už více než čtyři roky má ve firmě na starosti společenskou odpovědnost a udržitelnost. Je také členem správní rady Nadačního fondu Českého rozhlasu a spoluautorem knihy Odposlechnuto v Praze. Výtěžek z ní putoval rovněž na pomoc lidem s handicapem. Za své neziskové aktivity dostal několik ocenění.

Sledujte nás
na sociálních sítích