T-Mobile už dávno není jen telekomunikační společnost. Je to dynamická IT firma, kde se můžete potkat s hi-tech technologiemi a projekty, které mají významný přesah do tvorby digitálních infrastruktur, zpracování dat, IoT, robotiky nebo automotive.
Počet zaměstnanců:
3500
Počet poboček:
1 centrála, 10 dalších lokalit, desítky prodejen po celé ČR, 5 datových center
Dress code:
stanovený jen v prodejnách, business casual při kontaktu s B2B zákazníky
Tykání nebo vykání:
tykání
Anglicky mluvící kolegové:
ano
Eventy pro zaměstnance:
Dny zdraví, Týden rozvoje, interní zaměstnanecká party, Good bye summer party
Fungování týmů:
většina týmů agilní
Kariérní růst uvnitř společnosti:
maximálně podporovaný přes interní
T-Univerzitu, kouče, mentory nebo talentový program
Možnost vycestovat v rámci kariéry do zahraničí:
ano
Jako lídr digitální transformace zve T-Mobile do svých týmů lidi, kteří nepotřebují dělat věci „tak jako vždycky“. Firma si cení zkušeností a know-how každého člověka, protože ví, že je jedinečné a neopakovatelné. Proto podporuje vzájemné učení a dává prostor realizovat své nápady i juniorním specialistům. V takovém prostředí totiž mohou vznikat řešení, která dnes ještě nikdo nezná.
K lepší budoucnosti lidské, byznysové i environmentální postupuje T-Mobile přes respekt, pestrost a svobodu. Práci v agilní struktuře si týmy organizují samy, mohou přicházet s vlastními projekty a postupy. Boří se tu mýty o tom, že se jedinec ve velké společnosti ztrácí nebo že je IT oblast nedostupná pro ženy.
T-Mobile je dynamická IT firma, kde se pracuje se stovkami hi-tech technologií. V mnoha případech to vypadá tak, že projekty vycházejí z iniciativy zaměstnanců. A když už si je vymyslí, mohou si zvolit technologie a projekt dovést až do fáze spuštění. „To zažijete málokde,“ říká Tribe Technical Lead Karel Procházka, který ve firmě rozjížděl hned tři projekty. „Nejvíc mě na tom baví, že vidím reálné výsledky. Že lidé software, na kterém jsme rok pracovali, začnou fakt používat.“
Kromě technologií si mohou lidé v T-Mobilu vybrat i to, jakým stylem budou pracovat. Takže když IT týmu nepřijde efektivní každodenní standupování, udělají si místo toho čtyřhodinový online call a během něj pracují společně v reálném čase. Lidé tu mají i možnost ultraflexibilní pracovní doby, kdy není přesně stanovený čas pro práci ani pauzy. Ruku v ruce s tím jde ale zodpovědnost zaměstnance za odvedenou práci a potřeba být k dispozici u důležitých meetingů.
T-Mobile sází na technologickou a lidskou diverzitu. Zaměstnanci zde mají možnost pracovat v široké škále technologií a růst nehledě na to, jaké jsou jejich nastavení, zájmy, schopnosti a seniorita. Nerozhoduje, kdo je jaké národnosti, pohlaví, gendrové identity a sexuální orientace, náboženského vyznání nebo politického přesvědčení. Právě z mixu různých zkušeností a pohledů na věc vznikají neotřelá řešení a inovace, které pomáhají firmě být konkurenceschopnou. T-Mobile má takové podmínky pro práci, aby v ní každý mohl zůstat sám sebou a mohl se hrdě postavit za to, čemu věří.
Firma aktivně pracuje na tom, aby v práci nebylo místo pro stereotypy, které ve společnosti mnohdy stále přetrvávají. Boří mýty. Třeba ten, že se v IT nedaří ženám, rodičovství je brzda, v práci se pracuje, a není čas na učení a rozvoj. Přistupují tu ke všem zaměstnancům s respektem k jejich individualitě a nabízejí celou škálu možností vzdělávat se a posouvat. A to i v případě, že člověk zrovna prochází specifickým životním obdobím, jako je péče o rodinné příslušníky nebo třeba malé děti.
To všechno naplňuje příběh Jeleny Pečurici, která povýšila z exekutivní do manažerské pozice v IT šest měsíců po návratu z rodičovské dovolené. „To, že se mi v průběhu dne změní plán, nemusím nikomu obhajovat. Každý chápe, že musím běžet pro syna do školky, protože onemocněl,“ říká manažerka, jejímž osobním i pracovním cílem je podpora žen v technologických pozicích a jejich kariérní růst. „Podpořit je můžeme nabídkou koučingu, mentoringu a tréninků jak v technologické oblasti, tak i v rámci podpory profesního růstu. Vnímám, že to ženy potřebují mnohem více než muži. Méně si věří, a proto se méně prosazují. Ale stačí málo a dějí se divy.“
V centrále T- Mobilu vládne neformální atmosféra, kde si lidé tykají a nejsou svázáni pravidly oblékání ani pracovní dobou. Každý tým si organizuje práci po svém, home office je omezený pouze tak, jak to si dohodnou kolegové se svým manažerem. Někdo pracuje skoro celý rok z města vzdáleného od centrály stovky kilometrů, někdo sem dojíždí denně. Třeba na kole, protože si před prací rád protáhne tělo.
Lidé sem rádi chodí, protože jim vyhovuje prostorné, přirozeně prosvětlené a členité prostředí moderních kanceláří. Jsou tu zákoutí pro každou fázi práce. Ať už člověk potřebuje klid na soustředění nebo telefonování, či setkání širšího týmu. Anebo třeba relax po náročné chvilce třeba na terase. „Nejvíc mě baví propojit práci a můj největší koníček – sport. Můžu si dojet do práce na kole, zajít si do firemního fitka, protáhnout se na józe nebo si dojít na masáž,“ vypočítává Martina Snížek, Senior Recruitment Specialist.
Vizuální práce s klientem přímo v aplikaci finanční zdraví, až pět obsloužených klientů denně a sto měsíčně, pod palcem až miliarda korun, hodina týdně na osobní rozvoj. To je tak trochu v číslech osobní bankéř ve Spořce. Konkrétně bankéřka Alena, která tu pracuje už dvacet let. „Jsem opravdu ráda, že mi Spořka umožňuje rozvoj ve všem, co mě zajímá.“
A jaký je podle Aleny osobní bankéř budoucnosti, tedy takový, který už vlastně ve Spořce aktuálně funguje? „Rád se učí novým věcem, sleduje aktuality v oboru, umí naslouchat a opravdu rád pracuje s lidmi, nebojí se zodpovědnosti a je digi,“ vypočítává Alena atributy bankéře – konzultanta.
Zásadním milníkem byla v T-Mobilu loni započatá agilní transformace. Přerozdělila týmy a firmu v novém systému práce víc propojila. V současnosti umožňuje lidem mnohem větší flexibilitu, protože se tady počítá se změnou jako trvalým stavem. Zaměstnance pak společnost víc zapálila pro věc. Umožňuje jim totiž podstatně ovlivňovat projekty, které mají na starosti. A co firmě naopak agilní transformace vzala? Především hierarchickou strukturu.
Kolegové si tu pochvalují široké možnosti vzdělávání, profesního i osobního rozvoje, prostoru pro skloubení svých volnočasových aktivit s pracovním režimem a také kolektiv, který je postavený na pestrém mixu různě zaměřených lidí a národností. „Součástí naší práce je i společenská odpovědnost a udržitelnost. Můžeme dobrovolničit v pracovní době nebo třeba přicházet s nápady na ekologické vychytávky,“ popisuje Sustainability Expert Simona Dřízhalová.